Flash programlayıcıya ihtiyacınız olmadan, yapmış olduğunuz Arduino tabanlı projelerinizde kullanabileceğiniz bir HEX yükleme programıdır. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz HEX kodlarını, bu program ile çok daha hızlı ve pratik bir şekilde ATMega işlemcilerinizi programlayabilirsiniz.

Intel 8051 mimarisi tarafından oluşturulan, yani 8-bit AVR tabanlı HEX kodları çalışmaktadır. Tasarlamış olduğum program aşağıdaki Arduino modellerini desteklemektedir.

Şekil 1. Desteklenen Arduino Modelleri

Arduino tarafından oluşturulan HEX kodlarına ulaşmak istiyorsanız, sekmelerden “Dosya > Tercihler” kısmından “derleme” ibaresinin işaretli olduğuna emin olun. Ardından programı derlerken alttaki bilgi listesinden dosya yolunu bulunuz. Bu dosya yolunda bulunan dosyanın *.hex uzantılı olması gerekiyor.

Şekil 2. Arduino HEX Çıktısı Dizin Ayarı

Programa HEX dosyasını “Tut-Sürükle” veya “” seçimi ile dahil edebilirsiniz.

Şekil 3.  Arduino Hex Uploader v1.2

Güncellemeler :

  • Yükleme yapılırken paralel işlem desteği
  • Veri transferinde HEX boyutu gösterimi

Dipnot : Programı çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızda .NET FrameWork 4.5 ve üzeri sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.

Programı İndir

Şifre : www.erhanulman.com

Erhan ULMAN

1995 doğumlu, Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Öğrencisi, NEFES Doğa Kulübü Yöneticisi. #android #csharp #teknoloji #bilişim #astronomi

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir