IMG_20150731_155526Beni merak eden, bu arkadaş kimdir neyin nesidir diye sorgulayan ilgili okuyucularım, öncelikle siteme hoş geldiniz. Size ne işlerle meşgul olduğumu ve nelere merak saldığımı, hangi evrelerde ömrümün yitip gittiğini anlatmak istiyorum.

İsmimi babamın isminin (Erdoğan) ilk hecesi ve annemin isminin (Ümmühan) son hecesinden almışım. Bu da beni neticesiyle tasdikliyor galiba 🙂 Kocaeli’nde, diğer adıyla bilinen İzmit’te (ilçe) 1995 yılında dünyaya gözlerimi açtım. Çocukluğumu ve şuana kadar gençlik serüvenimi burada; ailemle birlikte geçirdim. 1999 Marmara depreminden sonra, babamın teknoloji merakı beni atari konsollarından önce bilgisayarla tanıştırdı. “Valve Software” tarafından 1998 yılında çıkış yapan çoğu teknoloji meraklısı insanın da bildiği Half-Life oyunu beni 5 yaşında bilgisayar dünyasına bağlamıştı(1995+5). Aslında bu oyunun ismi, bilgisayar bağımlısı insanların tarzını niteliyor cinsten değil mi? 🙂 İnanın çocukluğum sadece atari konsolları ve bilgisayarlarla geçmedi. Yeni nesil çocuklarının tadamadığı -böyle demek hiç hoş değil fakat teknoloji, oyunu eve taşıdı- tüm oyunları arkadaşlarımla oynadım, aynı zamanda yazılım ve donanım dünyasına merakım da hiç eksilmedi.

İlkokul yıllarımda bilgisayar dersinde ilk nesne tabanlı yazılımlardan biri olan Visual Basic ile tanıştım. Bu bağlamda bilgisayar dünyasının sadece bir klavye, mouse ve monitörden ibaret olmadığını anlamış oldum. Düşünsenize sanal ortamda kendi matematiksel işlemlerinizi kolayca uygulayabileceğiniz bir program veya notlarınızı gizli tutacağınız bir günlük programı gibi hayatınızı birçok alanda kolaylaştıracak programlar yazmak ve bunu ben yaptım demek ne güzel bir duygu değil mi? Daha sonra, ortaokul yıllarında ilk bilgisayarıma sahip oldum. Windows XP’yi bir nevi fethetmiş olduğum zamanlardı açıkçası. Bunun yanı sıra birçok kez bilgisayarımı hem yazılımsal hem de donanımsal olarak tahrip ettim. Bu bana erken yaşta birçok yazılımı tartmayı ve birçok teknik beceriye sahip olmamı da sağladı. Sırf oyun yazılımlarına merakımdan ve çok daha yüksek bir hızda işlem yapabilmem adına donanımsal bir takım değişiklikler yapma merakına kapıldım. Güvendiğim alt yapımdan dolayı, teknik olarak birçok alanda çalışmalar yaptım. Bu yıllar içerisinde de amatör olarak yüzme ve teakwondo kulüplerine gittim.

Eğitim hayatımın bir diğer dönemi olan 2009 yılında İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Endüstriyel Otomasyon (yeni adıyla Mekatronik) Bölümü’ne başladım. Lise hayatımda değerli hocalarım sayesinde birçok bilgi hazinesine beraber kilit açtık. Bu bağlamda Elektronik ve Yazılım dünyasının içeriğiyle ilgili gerçek anlamda bakış açım değişti. Mikro Denetleyiciler, Robot Teknolojileri, PLC, Hidrolik ve Pnömatik gibi birçok alanda tecrübeler edindim. Stajımı ESO Otomasyon Şirketi’nde Pano İmalatı ve Tesisatı üzerine çalışmalar yaparak tecrübelerime tecrübe kattım. Bu şekilde, otomasyon dünyasının birçok teknoloji ülkesinden ve özellikle Almanya’dan gelen ağır sanayinin Türkiye’deki örneklerini yavaşça görmeye başlamıştım. 2013 yılına kadar bu şekilde eğitimim devam etti. Daha sonra, Kocaeli Hereke MYO Mekatronik Bölümü’ne başladım. Liseden mezun olduğum arkadaşlarımla beraber birçok yeni arkadaşla tanıştık. Birçok projede ortak çalışmalar yaptık ve aynı zamanda hobi olarak okulun bilgisayarlarının bakımını yaptım. 2 yıl boyunca bölümüm dışında değerli bir hocamla da Mekatronik tabanlı akademik çalışmalara ortak oldum. Bu zorlu yolculukta geriye renkli sayfalar bıraktım ve 2015 yılında mezun oldum. ÖSYM’nin MYO çıkışlılara sağlamış olduğu Dikey Geçiş Sınavı’na girdim. Doğduğum ve yaşadığım yeri, tatlısıyla tuzlusuyla anılarıma ev sahipliği yapan Kocaeli’yi bırakamadım. Ve tekrardan Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği’ni kazandım. (Mekatronik Bölümü’nün ilk açıldığı yer olarak bilinir.) 2015 yılında hazırlık zorunlu olduğu için İngilizce eğitim aldım. Şu an okuluma 1. 2. 3. sınıftan devam etmekteyim.

Azıcıkta kendimden bahsedeyim. C# üzerinden görsel tabanlı birçok çalışmalar yapıyorum. Ses tanımlama, SQL tabanlı otomasyon yazılımları, teorik işlemler, gömülü sistemler ve elektronik tabanlı programlar yazmaya çalışıyorum. Bunun yanı sıra kriptografi, stenografi ve diğer güvenlik alanlarıyla ilgili araştırmalar yapıyorum. Astronomi, teknoloji ve özellikle hobi(gamer) bilgisayar konusunda aşırı derece meraklıyımdır. Ayrıca hevesli olduğum “trekking-hiking-backpacking-camping” tabiriyle geçen doğa severliğe hayranlığımı da ifade etmek isterim. Arkadaşlarımla birlikte kafamız estiğince, vaktimiz olduğunca; dağlara, bayırlara, nehirlere kendimizi atıyoruz. Bir “NEFES” tir ümidiyle şehirdeki egzoz kokusundan kaçıp, muhabbetlerimizi teknolojiden uzak diyarlara taşıyoruz. Bu hayatta teknolojiden uzaklaşmak kölelik gibi gözükse de, aslında insanın kendi benliğini fark etmesi için bir fırsattır bu tarz etkinlikler 🙂 Dolayısıyla yeni bir proje aşamasının tartışıldığı veya samimi sohbetlerin edildiği ortamlar, yoğunlaşmanın maksimum seviyede tutulduğu yerler olduğuna inanırım. Yoğunlaşma, insanı zirveye yani başarıya ulaştırır.

Evet, yazımın sonuna geldik. “Hakkında” yazısının bu kadar uzun olacağını hiç düşünmemiştim. Bu yazı beni daha iyi tanımanız için bir meyve dilimiydi sadece 🙂 Her türlü sorunuz için yardımcı olmaya çalışacağım. Bunun için sosyal medya hesaplarımdan veya iletişim bölümünden benimle konuşabilirsiniz.

İyi çalışmalar…